FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
IXTP54N30T
  • Manufacturer: IXYS
  • Product NO: IXTP54N30T
  • Package: TO-220-3
  • Stock: 8257
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 300 V 54A (Tc) Through Hole TO-220-3
Parameters
Mfr IXYS
Series Trench
Package Tube
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 300 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 54A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs -
Vgs(th) (Max) @ Id -
FET Feature -
Power Dissipation (Max) -
Operating Temperature -
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package TO-220-3
Package / Case TO-220-3
Base Product Number IXTP54
N-Channel 300 V 54A (Tc) Through Hole TO-220-3