FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
IXTP80N10T
  • Manufacturer: IXYS
  • Product NO: IXTP80N10T
  • Package: TO-220-3
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 14
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 100 V 80A (Tc) 230W (Tc) Through Hole TO-220-3
Parameters
Mfr IXYS
Series Trench
Package Tube
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 100 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 80A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 14mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 100µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 60 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3040 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 230W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case TO-220-3
Base Product Number IXTP80
N-Channel 100 V 80A (Tc) 230W (Tc) Through Hole TO-220-3