FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
IXTP94N20X4
  • Manufacturer: IXYS
  • Product NO: IXTP94N20X4
  • Package: TO-220-3
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 539
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 200 V 94A (Tc) 360W (Tc) Through Hole TO-220
Parameters
Mfr IXYS
Series Ultra X4
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 200 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 94A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 10.6mOhm @ 47A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 77 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 5050 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 360W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package TO-220
Package / Case TO-220-3
Base Product Number IXTP94
N-Channel 200 V 94A (Tc) 360W (Tc) Through Hole TO-220