FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
IXTP98N075T
  • Manufacturer: IXYS
  • Product NO: IXTP98N075T
  • Package: TO-220-3
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 6902
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 75 V 98A (Tc) 230W (Tc) Through Hole TO-220-3
Parameters
Mfr IXYS
Series -
Package Tube
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 75 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 98A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs -
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 100µA
Vgs (Max) ±20V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 230W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case TO-220-3
Base Product Number IXTP98
N-Channel 75 V 98A (Tc) 230W (Tc) Through Hole TO-220-3