Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
IXTQ102N20T
  • Manufacturer: IXYS
  • Product NO: IXTQ102N20T
  • Package: TO-3P-3, SC-65-3
  • Stock: 8762
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 200 V 102A (Tc) 750W (Tc) Through Hole TO-3P
Parameters
Mfr IXYS
Series Trench
Package Tube
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 200 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 102A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 23mOhm @ 500mA, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 114 nC @ 10 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 6800 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 750W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package TO-3P
Package / Case TO-3P-3, SC-65-3
Base Product Number IXTQ102
N-Channel 200 V 102A (Tc) 750W (Tc) Through Hole TO-3P