FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
IXTQ120N15T
  • Manufacturer: IXYS
  • Product NO: IXTQ120N15T
  • Package: TO-3P-3, SC-65-3
  • Stock: 4303
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 150 V 120A (Tc) Through Hole TO-3P
Parameters
Mfr IXYS
Series Trench
Package Tube
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 150 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 120A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 16mOhm @ 500mA, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id -
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 150 nC @ 10 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 4900 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) -
Operating Temperature -
Package / Case TO-3P-3, SC-65-3
Base Product Number IXTQ120
N-Channel 150 V 120A (Tc) Through Hole TO-3P