FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
IXTQ280N055T
  • Manufacturer: IXYS
  • Product NO: IXTQ280N055T
  • Package: TO-3P-3, SC-65-3
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 6607
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 55 V 280A (Tc) 550W (Tc) Through Hole TO-3P
Parameters
Mfr IXYS
Series TrenchMV™
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 55 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 280A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 3.2mOhm @ 50A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 200 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 9700 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 550W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case TO-3P-3, SC-65-3
Base Product Number IXTQ280
N-Channel 55 V 280A (Tc) 550W (Tc) Through Hole TO-3P