Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
IXTQ69N30P
  • Manufacturer: IXYS
  • Product NO: IXTQ69N30P
  • Package: TO-3P-3, SC-65-3
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 201
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 300 V 69A (Tc) 500W (Tc) Through Hole TO-3P
Parameters
Mfr IXYS
Series Polar
Package Tube
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 300 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 69A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 49mOhm @ 500mA, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 180 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 4960 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 500W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package TO-3P
Package / Case TO-3P-3, SC-65-3
Base Product Number IXTQ69
N-Channel 300 V 69A (Tc) 500W (Tc) Through Hole TO-3P