FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
IXTT10P50
  • Manufacturer: IXYS
  • Product NO: IXTT10P50
  • Package: TO-268-3, D³Pak (2 Leads + Tab), TO-268AA
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 7131
  • Bulk purchase price:
  • Description: P-Channel 500 V 10A (Tc) 300W (Tc) Surface Mount TO-268AA
Parameters
Mfr IXYS
Series -
Package Box
Product Status Active
FET Type P-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 500 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 10A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 900mOhm @ 5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 160 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 4700 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 300W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package TO-268AA
Package / Case TO-268-3, D³Pak (2 Leads + Tab), TO-268AA
Base Product Number IXTT10
P-Channel 500 V 10A (Tc) 300W (Tc) Surface Mount TO-268AA