FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
IXTT16N50D2
  • Manufacturer: IXYS
  • Product NO: IXTT16N50D2
  • Package: TO-268-3, D³Pak (2 Leads + Tab), TO-268AA
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 324
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 500 V 16A (Tc) 695W (Tc) Surface Mount TO-268AA
Parameters
Mfr IXYS
Series Depletion
Package Tube
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 500 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 16A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 0V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 240mOhm @ 8A, 0V
Vgs(th) (Max) @ Id -
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 199 nC @ 5 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 5250 pF @ 25 V
FET Feature Depletion Mode
Power Dissipation (Max) 695W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package TO-268AA
Package / Case TO-268-3, D³Pak (2 Leads + Tab), TO-268AA
Base Product Number IXTT16
N-Channel 500 V 16A (Tc) 695W (Tc) Surface Mount TO-268AA