FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
IXTT36P10
  • Manufacturer: IXYS
  • Product NO: IXTT36P10
  • Package: TO-268-3, D³Pak (2 Leads + Tab), TO-268AA
  • Stock: 9215
  • Bulk purchase price:
  • Description: P-Channel 100 V 36A (Tc) Surface Mount TO-268AA
Parameters
Mfr IXYS
Series -
Package Tube
Product Status Active
FET Type P-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 100 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 36A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs -
Vgs(th) (Max) @ Id -
Operating Temperature -
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package TO-268AA
Package / Case TO-268-3, D³Pak (2 Leads + Tab), TO-268AA
Base Product Number IXTT36
P-Channel 100 V 36A (Tc) Surface Mount TO-268AA