FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
IXTU55N075T
  • Manufacturer: IXYS
  • Product NO: IXTU55N075T
  • Package: TO-251-3 Short Leads, IPak, TO-251AA
  • Stock: 8428
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 75 V 55A (Tc) Through Hole TO-251AA
Parameters
Mfr IXYS
Series Trench
Package Tube
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 75 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 55A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs -
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 25µA
Operating Temperature -
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package TO-251AA
Package / Case TO-251-3 Short Leads, IPak, TO-251AA
Base Product Number IXTU55
N-Channel 75 V 55A (Tc) Through Hole TO-251AA