FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
IXTU5N50P
  • Manufacturer: IXYS
  • Product NO: IXTU5N50P
  • Package: TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 9729
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 500 V 4.8A (Tc) 89W (Tc) Surface Mount TO-252AA
Parameters
Mfr IXYS
Series Polar
Package Tube
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 500 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 4.8A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 1.4Ohm @ 2.4A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 5.5V @ 50µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 12.6 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 620 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 89W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package TO-252AA
Package / Case TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Base Product Number IXTU5
N-Channel 500 V 4.8A (Tc) 89W (Tc) Surface Mount TO-252AA