FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
IXTV02N250S
  • Manufacturer: IXYS
  • Product NO: IXTV02N250S
  • Package: PLUS-220SMD
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 8857
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 2500 V 200mA (Tc) 83W (Tc) Surface Mount PLUS-220SMD
Parameters
Mfr IXYS
Series -
Package Tube
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 2500 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 200mA (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 450Ohm @ 50mA, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 7.4 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 116 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 83W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)