FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
IXTV110N25TS
  • Manufacturer: IXYS
  • Product NO: IXTV110N25TS
  • Package: PLUS-220SMD
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 6321
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 250 V 110A (Tc) 694W (Tc) Surface Mount PLUS-220SMD
Parameters
Mfr IXYS
Series -
Package Tube
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 250 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 110A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 24mOhm @ 55A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 157 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 9400 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 694W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)