Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
IXTV200N10TS
  • Manufacturer: IXYS
  • Product NO: IXTV200N10TS
  • Package: PLUS-220SMD
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 5061
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 100 V 200A (Tc) 550W (Tc) Surface Mount PLUS-220SMD
Parameters
Mfr IXYS
Series TrenchMV™
Package Tube
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 100 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 200A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 5.5mOhm @ 50A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 152 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 9400 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 550W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)