FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
IXTV230N085TS
  • Manufacturer: IXYS
  • Product NO: IXTV230N085TS
  • Package: PLUS-220SMD
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 5617
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 85 V 230A (Tc) 550W (Tc) Surface Mount PLUS-220SMD
Parameters
Rds On (Max) @ Id, Vgs 4.4mOhm @ 50A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 187 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 9900 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 550W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package PLUS-220SMD
Package / Case PLUS-220SMD
Base Product Number IXTV230
Mfr IXYS
Series TrenchMV™
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 85 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 230A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V