FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
IXTX1R4N450HV
  • Manufacturer: IXYS
  • Product NO: IXTX1R4N450HV
  • Package: TO-247-3 Variant
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 118
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 4500 V 1.4A (Tc) 960W (Tc) Through Hole TO-247PLUS-HV
Parameters
Mfr IXYS
Series -
Package Tube
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 4500 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 1.4A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 40Ohm @ 50mA, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 6V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 88 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3300 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 960W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package TO-247PLUS-HV
Package / Case TO-247-3 Variant
Base Product Number IXTX1
N-Channel 4500 V 1.4A (Tc) 960W (Tc) Through Hole TO-247PLUS-HV