Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
IXTX40P50P
  • Manufacturer: IXYS
  • Product NO: IXTX40P50P
  • Package: TO-247-3 Variant
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 478
  • Bulk purchase price:
  • Description: P-Channel 500 V 40A (Tc) 890W (Tc) Through Hole PLUS247™-3
Parameters
Mfr IXYS
Series PolarP™
Package Tube
Product Status Active
FET Type P-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 500 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 40A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 230mOhm @ 20A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 205 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 11500 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 890W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)