FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
IXTY12N06T
  • Manufacturer: IXYS
  • Product NO: IXTY12N06T
  • Package: TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 9040
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 60 V 12A (Tc) 33W (Tc) Surface Mount TO-252AA
Parameters
Mfr IXYS
Series TrenchMV™
Package Tube
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 60 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 12A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 85mOhm @ 6A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 25µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 3.4 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 256 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 33W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package TO-252AA
Package / Case TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Base Product Number IXTY12
N-Channel 60 V 12A (Tc) 33W (Tc) Surface Mount TO-252AA