FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
IXTY2R4N50P
  • Manufacturer: IXYS
  • Product NO: IXTY2R4N50P
  • Package: TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 9216
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 500 V 2.4A (Tc) 55W (Tc) Surface Mount TO-252AA
Parameters
Mfr IXYS
Series PolarHV™
Package Tube
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 500 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 2.4A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 3.75Ohm @ 500mA, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 5.5V @ 25µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 6.1 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 240 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 55W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package TO-252AA
Package / Case TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Base Product Number IXTY2
N-Channel 500 V 2.4A (Tc) 55W (Tc) Surface Mount TO-252AA