Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
IXUC100N055
  • Manufacturer: IXYS
  • Product NO: IXUC100N055
  • Package: ISOPLUS220™
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 3329
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 55 V 100A (Tc) 150W (Tc) Through Hole ISOPLUS220™
Parameters
Mfr IXYS
Series -
Package Tube
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 55 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 100A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 7.7mOhm @ 80A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 100 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 150W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)