Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
JAN1N5188
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: JAN1N5188
  • Package: B, Axial
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 1781
  • Bulk purchase price:
  • Description: Diode 400 V 3A Through Hole B, Axial
Parameters
Mfr Microchip Technology
Series Military, MIL-PRF-19500/424
Package Bulk
Product Status Active
Technology Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 400 V
Current - Average Rectified (Io) 3A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.5 V @ 9 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) 250 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 2 µA @ 400 V
Capacitance @ Vr, F -
Mounting Type Through Hole
Package / Case B, Axial
Supplier Device Package B, Axial
Operating Temperature - Junction -65°C ~ 175°C
Base Product Number 1N5188
Diode 400 V 3A Through Hole B, Axial