FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
JAN1N5521C-1
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: JAN1N5521C-1
  • Package: DO-204AH, DO-35, Axial
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 4638
  • Bulk purchase price:
  • Description: Zener Diode 4.3 V 500 mW ±2% Through Hole DO-35 (DO-204AH)
Parameters
Mfr Microchip Technology
Series Military, MIL-PRF-19500/437
Package Bulk
Product Status Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 4.3 V
Tolerance ±2%
Power - Max 500 mW
Impedance (Max) (Zzt) 18 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 3 µA @ 1.5 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.1 V @ 200 mA
Operating Temperature -65°C ~ 175°C
Mounting Type Through Hole
Package / Case DO-204AH, DO-35, Axial
Supplier Device Package DO-35 (DO-204AH)
Base Product Number 1N5521
Zener Diode 4.3 V 500 mW ±2% Through Hole DO-35 (DO-204AH)