FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
JAN1N5768
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: JAN1N5768
  • Package: 10-CFlatPack
  • Stock: 4399
  • Bulk purchase price:
  • Description: Diode 300mA Surface Mount 10-CFlatPack
Parameters
Mfr Microchip Technology
Series Military, MIL-PRF-19500/474
Package Bulk
Product Status Active
Technology Standard
Current - Average Rectified (Io) 300mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.5 V @ 500 mA
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) 40 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 100 nA @ 40 V
Capacitance @ Vr, F 4pF @ 0V, 1MHz
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 10-CFlatPack
Supplier Device Package 10-CFlatPack
Operating Temperature - Junction -65°C ~ 150°C
Diode 300mA Surface Mount 10-CFlatPack