Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
JAN1N6779
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: JAN1N6779
  • Package: TO-257-3
  • Stock: 5141
  • Bulk purchase price:
  • Description: Diode 600 V 15A Through Hole TO-257
Parameters
Technology Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 600 V
Current - Average Rectified (Io) 15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.6 V @ 15 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) 60 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 10 µA @ 480 V
Capacitance @ Vr, F 300pF @ 5V, 1MHz
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-257-3
Supplier Device Package TO-257
Operating Temperature - Junction 150°C (Max)
Mfr Microchip Technology
Series -
Package Bulk
Product Status Active
Diode 600 V 15A Through Hole TO-257