FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
JANS1N4483
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: JANS1N4483
  • Package: DO-204AL, DO-41, Axial
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 4242
  • Bulk purchase price:
  • Description: Zener Diode 56 V 1.5 W ±5% Through Hole DO-41
Parameters
Mfr Semtech Corporation
Series MIL-PRF-19500/406
Package Bulk
Product Status Discontinued at Digi-Key
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 56 V
Tolerance ±5%
Power - Max 1.5 W
Impedance (Max) (Zzt) 70 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 250 nA @ 44.8 V
Operating Temperature -55°C ~ 175°C
Mounting Type Through Hole
Package / Case DO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device Package Axial
Zener Diode 56 V 1.5 W ±5% Through Hole DO-41