Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
JANS1N4483CUS/TR
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: JANS1N4483CUS/TR
  • Package: SQ-MELF, A
  • Stock: 1352
  • Bulk purchase price:
  • Description: Zener Diode 56 V 1.5 W ±2% Surface Mount D-5A
Parameters
Mfr Microchip Technology
Series MIL-PRF-19500/406
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 56 V
Tolerance ±2%
Power - Max 1.5 W
Impedance (Max) (Zzt) 70 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 250 nA @ 44.8 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.5 V @ 1 A
Operating Temperature -65°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SQ-MELF, A
Supplier Device Package D-5A
Zener Diode 56 V 1.5 W ±2% Surface Mount D-5A