FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
JANS1N4626D-1/TR
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: JANS1N4626D-1/TR
  • Package: DO-204AH, DO-35, Axial
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 2025
  • Bulk purchase price:
  • Description: Zener Diode 5.6 V 500 mW ±1% Through Hole DO-35 (DO-204AH)
Parameters
Mfr Microchip Technology
Series Military, MIL-PRF-19500/435
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 5.6 V
Tolerance ±1%
Power - Max 500 mW
Impedance (Max) (Zzt) 1.4 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 5 µA @ 4 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.1 V @ 200 mA
Operating Temperature -65°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type Through Hole
Package / Case DO-204AH, DO-35, Axial
Supplier Device Package DO-35 (DO-204AH)
Zener Diode 5.6 V 500 mW ±1% Through Hole DO-35 (DO-204AH)