FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
JANS1N5968DUS
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: JANS1N5968DUS
  • Package: SQ-MELF, E
  • Stock: 4539
  • Bulk purchase price:
  • Description: Zener Diode 5.6 V 5 W ±1% Surface Mount D-5B
Parameters
Mfr Microchip Technology
Series Military, MIL-PRF-19500/356
Package Bulk
Product Status Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 5.6 V
Tolerance ±1%
Power - Max 5 W
Impedance (Max) (Zzt) 1 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 5 mA @ 4.28 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.5 V @ 1 A
Operating Temperature -65°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SQ-MELF, E
Supplier Device Package D-5B
Zener Diode 5.6 V 5 W ±1% Surface Mount D-5B