Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
JANTX1N4483D
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: JANTX1N4483D
  • Package: DO-204AL, DO-41, Axial
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 8828
  • Bulk purchase price:
  • Description: Zener Diode 56 V 1.5 W ±1% Through Hole DO-41
Parameters
Mfr Microchip Technology
Series Military, MIL-PRF-19500/406
Package Bulk
Product Status Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 56 V
Tolerance ±1%
Power - Max 1.5 W
Impedance (Max) (Zzt) 70 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 250 nA @ 44.8 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1 V @ 200 mA
Operating Temperature -65°C ~ 175°C
Mounting Type Through Hole
Package / Case DO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device Package DO-41
Base Product Number 1N4483
Zener Diode 56 V 1.5 W ±1% Through Hole DO-41