FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
JANTX1N5418US/TR
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: JANTX1N5418US/TR
  • Package: SQ-MELF, E
  • Stock: 8293
  • Bulk purchase price:
  • Description: Diode 400 V 3A Surface Mount D-5B
Parameters
Mfr Microchip Technology
Series Military, MIL-PRF-19500/411
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Technology Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 400 V
Current - Average Rectified (Io) 3A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.5 V @ 9 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) 150 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 2 µA @ 400 V
Capacitance @ Vr, F -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SQ-MELF, E
Supplier Device Package D-5B
Operating Temperature - Junction -65°C ~ 175°C
Diode 400 V 3A Surface Mount D-5B