FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
JANTX1N6631US
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: JANTX1N6631US
  • Package: SQ-MELF, E
  • Stock: 7999
  • Bulk purchase price:
  • Description: Diode 1100 V 1.4A Surface Mount D-5B
Parameters
Mfr Microchip Technology
Series Military, MIL-PRF-19500/590
Package Bulk
Product Status Active
Technology Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 1100 V
Current - Average Rectified (Io) 1.4A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.6 V @ 1.4 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) 60 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 4 µA @ 1100 V
Capacitance @ Vr, F 40pF @ 10V, 1MHz
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SQ-MELF, E
Supplier Device Package D-5B
Operating Temperature - Junction -65°C ~ 150°C
Base Product Number 1N6631
Diode 1100 V 1.4A Surface Mount D-5B