FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
JANTXV1N2970RB
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: JANTXV1N2970RB
  • Package: DO-203AA, DO-4, Stud
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 4184
  • Bulk purchase price:
  • Description: Zener Diode 6.8 V 10 W ±5% Stud Mount DO-213AA (DO-4)
Parameters
Mfr Microchip Technology
Series Military, MIL-PRF-19500/124
Package Bulk
Product Status Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 6.8 V
Tolerance ±5%
Power - Max 10 W
Impedance (Max) (Zzt) 1.2 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 150 µA @ 5.2 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.5 V @ 2 A
Operating Temperature -65°C ~ 175°C
Mounting Type Stud Mount
Package / Case DO-203AA, DO-4, Stud
Supplier Device Package DO-213AA (DO-4)
Base Product Number 1N2970
Zener Diode 6.8 V 10 W ±5% Stud Mount DO-213AA (DO-4)