FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
JANTXV1N5187/TR
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: JANTXV1N5187/TR
  • Package: B, Axial
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 8896
  • Bulk purchase price:
  • Description: Diode 100 V 3A Through Hole B, Axial
Parameters
Mfr Microchip Technology
Series Military, MIL-PRF-19500/424
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Technology Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 100 V
Current - Average Rectified (Io) 3A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.5 V @ 9 A
Speed Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr 2 µA @ 100 V
Capacitance @ Vr, F -
Mounting Type Through Hole
Package / Case B, Axial
Supplier Device Package B, Axial
Operating Temperature - Junction -65°C ~ 175°C
Diode 100 V 3A Through Hole B, Axial