FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
JANTXV1N5521CUR-1/TR
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: JANTXV1N5521CUR-1/TR
  • Package: DO-213AA (Glass)
  • Stock: 1427
  • Bulk purchase price:
  • Description: Zener Diode 4.3 V 500 mW ±2% Surface Mount DO-213AA
Parameters
Mfr Microchip Technology
Series Military, MIL-PRF-19500/437
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 4.3 V
Tolerance ±2%
Power - Max 500 mW
Impedance (Max) (Zzt) 18 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 3 µA @ 1.5 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.1 V @ 200 mA
Operating Temperature -65°C ~ 175°C
Mounting Type Surface Mount
Package / Case DO-213AA (Glass)
Supplier Device Package DO-213AA
Zener Diode 4.3 V 500 mW ±2% Surface Mount DO-213AA