FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
JANTXV1N6631
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: JANTXV1N6631
  • Package: E, Axial
  • Stock: 3789
  • Bulk purchase price:
  • Description: Diode 1100 V 1.4A Through Hole E-PAK
Parameters
Mfr Microchip Technology
Series Military, MIL-PRF-19500/590
Package Bulk
Product Status Discontinued at Digi-Key
Technology Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 1100 V
Current - Average Rectified (Io) 1.4A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.6 V @ 1.4 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) 60 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 4 µA @ 1100 V
Capacitance @ Vr, F 40pF @ 10V, 1MHz
Mounting Type Through Hole
Package / Case E, Axial
Supplier Device Package E-PAK
Operating Temperature - Junction -65°C ~ 150°C
Diode 1100 V 1.4A Through Hole E-PAK