Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
JANTXV2N5039
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: JANTXV2N5039
  • Package: TO-204AA, TO-3
  • Stock: 7922
  • Bulk purchase price:
  • Description: Bipolar (BJT) Transistor NPN 75 V 1 µA 140 W Through Hole TO-3
Parameters
Mfr Microchip Technology
Series Military, MIL-PRF-19500/439
Package Bulk
Product Status Active
Transistor Type NPN
Current - Collector (Ic) (Max) 1 µA
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 75 V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic 2.5V @ 5A, 20A
Current - Collector Cutoff (Max) 1µA
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce 30 @ 2A, 5V
Power - Max 140 W
Frequency - Transition -
Operating Temperature -65°C ~ 200°C (TA)
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-204AA, TO-3
Supplier Device Package TO-3
Bipolar (BJT) Transistor NPN 75 V 1 µA 140 W Through Hole TO-3