Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
LM1086IS-3.3/NOPB
  • Manufacturer: Texas Instruments
  • Product NO: LM1086IS-3.3/NOPB
  • Package: TO-263-4, D²Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 9561
  • Bulk purchase price:
  • Description: Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.5A DDPAK/TO-263-3
Parameters
Protection Features Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-263-4, D²Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
Supplier Device Package DDPAK/TO-263-3
Base Product Number LM1086
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
REACH Status REACH Affected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 45
Manufacturer Texas Instruments
Series -
Package Tube
Product Status Active
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 27.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 1.5V @ 1.5A
Current - Output 1.5A
Current - Quiescent (Iq) 5 mA
Current - Supply (Max) 10 mA
PSRR 72dB (120Hz)