Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
LM2574-12BWM
  • Manufacturer: Micrel Inc.
  • Product NO: LM2574-12BWM
  • Package: 14-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 2
  • Bulk purchase price:
  • Description: Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 12V 1 Output 500mA 14-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Parameters
Manufacturer Micrel Inc.
Series -
Package Bulk
Product Status Active
Function Step-Down
Output Configuration Positive
Topology Buck
Output Type Fixed
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) -
Voltage - Input (Max) 40V
Voltage - Output (Min/Fixed) 12V
Voltage - Output (Max) -
Current - Output 500mA
Frequency - Switching 52kHz
Synchronous Rectifier No
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 14-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package 14-SOIC
RoHS Status RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 1
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 12V 1 Output 500mA 14-SOIC (0.295", 7.50mm Width)