FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
LM2574MX-12/NOPB
  • Manufacturer: Texas Instruments
  • Product NO: LM2574MX-12/NOPB
  • Package: 14-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 2490
  • Bulk purchase price:
  • Description: Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 12V 1 Output 500mA 14-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Parameters
Manufacturer Texas Instruments
Series SIMPLE SWITCHER®
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 4V
Voltage - Input (Max) 40V
Voltage - Output (Min/Fixed) 12V
Voltage - Output (Max) -
Current - Output 500mA
Frequency - Switching 52kHz
Synchronous Rectifier No
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 14-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package 14-SOIC
Base Product Number LM2574
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 1,000
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 12V 1 Output 500mA 14-SOIC (0.295", 7.50mm Width)