FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
LM2575HVS-3.3/NOPB
  • Manufacturer: Texas Instruments
  • Product NO: LM2575HVS-3.3/NOPB
  • Package: TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 2
  • Bulk purchase price:
  • Description: Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 1A TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Parameters
Manufacturer Texas Instruments
Series SIMPLE SWITCHER®
Package Tube
Product Status Active
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 4V
Voltage - Input (Max) 60V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage - Output (Max) -
Current - Output 1A
Frequency - Switching 52kHz
Synchronous Rectifier No
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)