FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
LM2575HVT-15
  • Manufacturer: Texas Instruments
  • Product NO: LM2575HVT-15
  • Package: TO-220-5
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 9980
  • Bulk purchase price:
  • Description: Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 15V 1 Output 1A TO-220-5
Parameters
Manufacturer Texas Instruments
Series SIMPLE SWITCHER®
Package Tube
Product Status Not For New Designs
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 4V
Voltage - Input (Max) 60V
Voltage - Output (Min/Fixed) 15V
Voltage - Output (Max) -
Current - Output 1A
Frequency - Switching 52kHz
Synchronous Rectifier No
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-220-5
Supplier Device Package TO-220-5
Base Product Number LM2575
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 45
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 15V 1 Output 1A TO-220-5