Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
LM2585SX-3.3/NOPB
  • Manufacturer: Texas Instruments
  • Product NO: LM2585SX-3.3/NOPB
  • Package: TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 2206
  • Bulk purchase price:
  • Description: Boost, Flyback, Forward Converter Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 3A (Switch) TO-263-6, D²Pak (5 Le
Parameters
Manufacturer Texas Instruments
Series SIMPLE SWITCHER®
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Function Step-Up, Step-Up/Step-Down
Output Configuration Positive
Topology Boost, Flyback, Forward Converter
Output Type Fixed
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 4V
Voltage - Input (Max) 40V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage - Output (Max) -
Current - Output 3A (Switch)
Frequency - Switching 100kHz
Synchronous Rectifier No
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)