FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
LM2587S-12
  • Manufacturer: Texas Instruments
  • Product NO: LM2587S-12
  • Package: TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 9224
  • Bulk purchase price:
  • Description: Boost, Flyback, Forward Converter Switching Regulator IC Positive Fixed 12V 1 Output 5A (Switch) TO-263-6, D²Pak (5 Lea
Parameters
Synchronous Rectifier No
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Supplier Device Package DDPAK/TO-263-5
Base Product Number LM2587
RoHS Status RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 45
Manufacturer Texas Instruments
Series SIMPLE SWITCHER®
Package Tube
Product Status Obsolete
Function Step-Up, Step-Up/Step-Down
Output Configuration Positive
Topology Boost, Flyback, Forward Converter
Output Type Fixed
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 4V
Voltage - Input (Max) 40V
Voltage - Output (Min/Fixed) 12V
Voltage - Output (Max) -
Current - Output 5A (Switch)
Frequency - Switching 100kHz
Boost, Flyback, Forward Converter Switching Regulator IC Positive Fixed 12V 1 Output 5A (Switch) TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA