FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
LM2594HVMX-12/NOPB
  • Manufacturer: Texas Instruments
  • Product NO: LM2594HVMX-12/NOPB
  • Package: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 5
  • Bulk purchase price:
  • Description: Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 12V 1 Output 500mA 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Series SIMPLE SWITCHER®
Package Tape & Reel (TR)
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 4.5V
Voltage - Input (Max) 60V
Voltage - Output (Min/Fixed) 12V
Voltage - Output (Max) -
Current - Output 500mA
Frequency - Switching 150kHz
Synchronous Rectifier No
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package 8-SOIC
Base Product Number LM2594
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 2,500
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 12V 1 Output 500mA 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)