Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
LM2594HVMX-ADJ/S5000250
  • Manufacturer: Texas Instruments
  • Product NO: LM2594HVMX-ADJ/S5000250
  • Package: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
  • Stock: 4891
  • Bulk purchase price:
  • Description: Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 1.2V 1 Output 500mA 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Parameters
Manufacturer Texas Instruments
Series SIMPLE SWITCHER®
Package Bulk
Product Status Active
Function Step-Down
Output Configuration Positive
Topology Buck
Output Type Adjustable
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 4.5V
Voltage - Input (Max) 60V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.2V
Voltage - Output (Max) 37V
Current - Output 500mA
Frequency - Switching 150kHz
Synchronous Rectifier No
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package 8-SOIC
RoHS Status ROHS3 Compliant
Other Names 296-LM2594HVMX-ADJ/S5000250
Standard Package 1
Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 1.2V 1 Output 500mA 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)