Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
LM2671LD-3.3/NOPB
  • Manufacturer: Texas Instruments
  • Product NO: LM2671LD-3.3/NOPB
  • Package: 16-WFDFN Exposed Pad
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 6806
  • Bulk purchase price:
  • Description: Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 500mA 16-WFDFN Exposed Pad
Parameters
Manufacturer Texas Instruments
Series SIMPLE SWITCHER®
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Function Step-Down
Output Configuration Positive
Topology Buck
Output Type Fixed
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 6.5V
Voltage - Input (Max) 40V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage - Output (Max) -
Current - Output 500mA
Frequency - Switching 260kHz
Synchronous Rectifier No
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 16-WFDFN Exposed Pad
Supplier Device Package 16-WSON (5x5)
Base Product Number LM2671
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 1,000
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 500mA 16-WFDFN Exposed Pad