FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
LM2673T-3.3/NOPB
  • Manufacturer: Texas Instruments
  • Product NO: LM2673T-3.3/NOPB
  • Package: TO-220-7 Formed Leads
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 5567
  • Bulk purchase price:
  • Description: Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 3A TO-220-7 Formed Leads
Package Tube
Product Status Obsolete
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 8V
Voltage - Input (Max) 40V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage - Output (Max) -
Current - Output 3A
Frequency - Switching 260kHz
Synchronous Rectifier No
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-220-7 Formed Leads
Supplier Device Package TO-220-7
Base Product Number LM2673
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 45
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 3A TO-220-7 Formed Leads