Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
LM2677SD-3.3/NOPB
  • Manufacturer: Texas Instruments
  • Product NO: LM2677SD-3.3/NOPB
  • Package: 14-VDFN Exposed Pad
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 7167
  • Bulk purchase price:
  • Description: Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 5A 14-VDFN Exposed Pad
Parameters
Manufacturer Texas Instruments
Series SIMPLE SWITCHER®
Package Bulk
Product Status Active
Function Step-Down
Output Configuration Positive
Topology Buck
Output Type Fixed
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 8V
Voltage - Input (Max) 40V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage - Output (Max) -
Current - Output 5A
Frequency - Switching 260kHz
Synchronous Rectifier No
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 14-VDFN Exposed Pad
Supplier Device Package 14-VSON (5x6)
Base Product Number LM2677
HTSUS 0000.00.0000
Standard Package 1
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 5A 14-VDFN Exposed Pad